Адольф Лоза – відомий український живописець. Народився в Маріуполі у 1931 році, навчався, працював та жив в Одесі. Автор реалістичних живописних творів та мозаїк; вітражист. Деякий час був обласканий Радянською владою. Саме тоді створював масштабні патріотичні роботи. Наприкінці життєвого шляху звернувся до міфологічної та біблійної тематики.
Твір “Революційний марш” Адольф Лоза створив у 1968 році. Відомі дві роботи автора під тією самою назвою.
Велика “офіційна” картина, за створення якої художник був нагороджений премією. На ній зображено військовий оркестр 1920-х років. В центрі, на тлі червоних прапорів, стоять два музиканти в цивільних пальто з валторнами. Праворуч — хлопчик з тарілками, а зліва, попереду, їхній бравий командир в шинелі з трубою та пістолетом виставив уперед ногу, ніби збирається пройти вправо вздовж оркестрантів. Усі стоять прямо і впевнено дивляться вперед.
Але у фонді Музею сучасного мистецтва Одеси є інша робота. Її розмір набагато менший, але, головне, що зображення такого ж оркестру радикально відрізняється. З’явилися згорблений поранений барабанник з рукою на перев’язі та обличчям злочинця і флейтист. Бравий командир перетворився на диригента. Хлопчик з тарілками зберігся, але він, як і всі інші музиканти, одягнений у старе пальто та втоптане взуття. Весь цей оркестр заслуговує на визначення — “пошарпаний”. Ставлення автора до своїх “героїв” очевидне — іронія.
Звичайно, цю картину Адольф Лоза нікому не показував, вона зберігалася вдома у шафі й була знайдена співробітниками музею випадково. Історія цих творів добре характеризує ставлення художників пізнього СРСР до радянської ідеології. Офіційно – усі підтримують політику партії, але в майстерні, наодинці, “для себе” створюють чесні твори, які не мають нічого спільного з ганебними комуністичними поглядами.