Андрій Маринюк – одеський художник та дизайнер. Народився в 1964 році, розпочав творчу діяльність та жив в Одесі. Це час, коли, у нашому місті виникло унікальне явище сучасного мистецтва — «одеський концептуалізм». Митці створювали символістські малюнки та супроводжували їх текстами (в більшості випадків іронічними та аналітичними). Вони намагалися, сховавшись за, іноді сумну, іронію, підштовхнути глядача замислитися над своїми непростими творами. Андрій Маринюк був знайомим з групою концептуалістів, деякий час співпрацював із ними та почав розглядати введення тексту у візуальний твір як ефективний прийом досягнення поставленої мети.
Твір «Змож» створений Андрієм Маринюком в 1991 році. В центрі та вздовж невеличкої картини (її розмір — 17х22 см) великими білими буквами написано ЗМОЖ. В основної частини роботи – фон синій. Під написом, унизу, хвиляста лінія виділяє невелику червону частину. Зверху, над написом, золотим кольором зображено сплетення невідомих ієрогліфів. Нижче напису, на червоному фоні, розміщені літери та А та різні фігури – одна схожа с людським сілуетом, інші фантастичні.
Основний акцент твору, зроблений на слові ЗМОЖ, інші деталі — його декорації. Автор вигадує неологізм (слово, котрого не існує), але ми його добре розуміємо.
ЗМОЖ — це лозунг, заклик до людини зібратись із силами, зробити те що давно мав, але ніяк не міг. Андрій був дуже поступливою та культурною людиною. Тож заклик був не тільки до глядача, але й до нього самого.
Запропонований неологізм вдалий і може бути гаслом чи слоганом для багатьох. Це про здатність людини піднятись над своїми можливостями, знайти сили для глобальних змін — створення іншого способу життя та образу творчості.