Олександр Фрейдін. Ви з нами, ви з нами, хоч немає вас у колонах. 1969-1974

Фігуративні живописні твори сучасного мистецтва

Олександр Фрейдін. Ви з нами, ви з нами, хоч немає вас у колонах. 1969-1974

Олександр Фрейдін. Ви з нами, ви з нами, хоч немає вас у колонах. 1969-1974


Олександр Фрейдін — відомий український живописець. Народився в Одесі у 1926 році. Після розстрілу батька у 1937 році родину вислали з міста, куди вони змогли повернутися тільки після війни. Навчався в Одеському художньому училищі ім. М. Б. Грекова, працював та жив в Одесі до кінця своїх днів. 

Ідеї “Суворого” стиля кінця 1950-х років, який був результатом після сталінської «відлиги», захопили його та визначили інтерес до «чесних будівельників комунізму для звичайних людей». Офіційні джерела постійно лаяли митця «за формалізм». 

Але особливі переслідування викликав програмний твір “Ви з нами, ви з нами, хоч вас немає в колонах”, який він створював з 1969 по 1974 роки. Робота є  реквіємом за жертвами сталінських репресій. 

Це велике полотно, місцезнаходження якого невідоме. В Музеї сучасного мистецтва Одеси зберігаються великі чернетки виконані вуглем та ескіз олією на полотні розміром 54х46см.

На передньому плані зображені три червоних труни, розташовані вертикально один за одним. В трунах — мерці. За ними видніється колона чоловіків. Всі особи вдягнуті в миршавий, сіро-коричневий одяг. Риси облич нечіткі та узагальнені. Тло картини темно-коричневе. Зображення експресивне напружене.

Олександр Ацманчук друг та вчитель Олександра Фрейдіна, розумів, що цей твір не схожий з пафосними офіційними картинами про Велику Жовтневу революцію, та запропонував назвати картину — «Похорон у Мадриді», відсилаючись на образи бійців іспанських інтербригад, яких «можна було вбити, але неможливо було зламати». Але віра автора у комуністичну справедливість визначила іншу назву — рядок із гімну Комуністичного Інтернаціоналу. 

Це єдиний твір в історії одеського мистецтва, який був заборонений, а попередньо успішного художника позбавили державних замовлень та можливості брати участь у великих виставках.