Нещодавно відбулась історична подія: 164 твори 20-ти сучасних українських художників були передані Національному центру мистецтва і культури Жоржа Помпіду (Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou). В одному з основних музеїв світу з’явився острівець сучасної української культури.
До останнього часу твори українських художників зрідка потрапляли до Центру Помпіду тільки тому, що їхні автори деякий час працювали в Москві та були ідентифіковані як «російські». Члени Українського Клубу колекціонерів сучасного мистецтва, за ініціативою Президента Клубу Зенка Афтаназіва, поставили завдання довести, що українське мистецтво стоїть на одному рівні з провідними школами світу й гідно бути представленим самостійно в Центрі Помпіду. Для досягнення такої мети вони були готові подарувати французькому музею кращі експонати своїх колекцій. Для того щоб ознайомити французьких фахівців з сучасним мистецтвом України знадобилося проводити з ними численні зустрічі протягом п’яти років.
Відбір творів, гідних включення до Фонду Центру Помпіду, здійснив куратор Ніколя Лючі-Гутніков, котрий вивчив творчість художників Києву, Одеси і Харкова. Дослідження сучасного мистецтва Одеси організував директор МСМО Семен Кантор. І якщо перед приїздом до Одеси французькому куратору був відомий тільки одеський концептуалізм, що сприймався ним як частина московського, то після зустрічі з нашими митцями та мистецтвознавцями, він переконався в самостійності та високому рівні творчості одеситів.
Окрім серії робіт Сергія Ануфрієва, Ніколя Лючі-Гутніков обрав фото Віктора Ратушного, Георгія Кізевальтера та Олександра Шевчука з акцій Володимира Наумця і Леоніда Войцехова. Його зацікавило сучасне переосмислення класики світового кіно у відео-арті Олександра Ройтбурда. Але найбільшим сюрпризом стала творчість Олега Соколова. Причому, не тільки символічні абстрактні роботи художника, але й його мінімалістичні твори, що містять лише кілька слів, наприклад, «Как есть» («Як є» / «Як їсти»); «Всплеск одной ладони» («Сплеск однієї долоні») та інші.
На початку 2021-го року колекціонери Вадим Мороховский, Евгений Деменок і Тетяна Осадча подарували 36 творів одеських художників Центру Жоржа Помпіду.
Після тривалої підготовки 21 листопада 2022 р. відбулося відкриття експозиції основної частини подарунків Центру Помпіду. Кураторкою експозиції стала заступниця директора НХМУ Oksana Barshynova. Виставку відкрив посол України у Франції Вадим Омельченко, а також Ксав’є Рей — директор Національного музею сучасного мистецтва (Musée National d’Art Moderne), що входить до Центру Жоржа Помпіду. На вернісажі були присутні українські художники, куратори, колекціонери та їхні французькі колеги.
Подію, що відбулася, важко переоцінити. Це красномовна демонстрація затребуваності української культури в світі — важлива складова подолання постколоніального комплексу неповноцінності, що досі є характерним для вітчизняної культури.