Музей сучасного мистецтва Одеси з 30 травня до 30 червня 2013 року представляє виставку Зої Сокол “Білка”.
Навіщо на космічному кораблі “Супутник-5” 19 серпня 1960 року в космос полетіли дві собаки Білка і Стрілка?
А навіщо 12 квітня 1961 року туди ж полетів Юрій Гагарін?
Для вивчення глибин невідомого?
Для дослідження Землі з Космосу?
Для отримання нових матеріалів в умовах невагомості?
Для створення військової космічної бази?
Ні!
Усе це, як і безліч інших цілей заради чого сьогодні люди літають у Космос, було далеко попереду. Польоти собак (та й перших льотчиків – космонавтів) були присвячені вивченню принципової можливості польоту в космос і знаходження там живого організму.
Від них мало що залежало. Вони були піддослідними. Їх використовували. І навіть якщо, після вдалого польоту, вшановували, то тільки щоб підкреслити важливість досягнутого для фіксації чергових успіхів великої країни. Вони були гвинтиками великого механізму.
Зрозумілим є зауваження З.Сокол, що “серед безлічі портретів, фотографій, архівних матеріалів, присвячених космонавтам і діячам космічної науки, – ми ніколи не бачили жодних матеріалів із життя Білки, першого собаки-героя-космонавта”.
Автору “вдалося знайти і відновити деякі сімейні фотографії Білки. Багато що, звісно, залишилося в засекречених архівах, багато чого безповоротно зіпсовано часом або втрачено. Наприклад, не піддається відновленню фотографія вечірки на дачі у Корольова, фотографія неофіційної зустрічі Бєлки з М.С. Хрущовим, під час його поїздки по Росії. Були виявлені тільки два знімки, зроблені після польоту. Але те небагато, що нам вдалося виявити, говорить саме за себе більше, ніж томи біографій”.