Навколо “Незалежних”: міфи та реальність

Без рубрики / Виставки / Всі новини

Навколо “Незалежних”: міфи та реальність

З 31 серпня в Музеї історії євреїв Одеси “Мигдаль-Шорашим” буде представлена виставка “Навколо “Незалежних”: міфи і реальність”.

Експозиція приурочена до проведення виставки “Вони повернулися”, що відкривається в Музеї сучасного мистецтва Одеси того самого дня (31 серпня) – найзначнішої події в культурному житті Одеси цього року.

Творчість художників “Товариства незалежних” – не просто один із важливих етапів художнього процесу нашого міста. “Одеський міф” не вигадка, як стверджують словники і суворі історики. Міф – це реальність, пропущена через тіло і душу видатних письменників, режисерів, музикантів, поетів – одним словом – художників. Їхні твори створюють “іншу дійсність”, яка нерідко виявляється правдивішою за механічну безліч незаперечних фактів.

“Незалежні” стали помітною частиною “одеського міфу” завдяки таланту авторів і неймовірному драматизму історичних подій і доль художників, особистих і творчих, що розгорталися.

Досі невідома точна дата заснування товариства: лютнева революція 1917-го заміла ці сліди. Міф неможливий без таємниць – одеське “ліве” мистецтво, що протиставило себе вчителям, метрам південноросійської школи, та надало європоцентристської енергетики місцевому мистецькому процесу, було розчавлено тоталітарним режимом. Довгі десятиліття роботи “Незалежних” цього періоду вважалися безповоротно втраченими. Історія колекції мецената і сіоніста Якова Перемена, який упродовж низки років купував роботи “Незалежних”, схожа на авантюрний роман. У 1919 році ця колекція опинилася в Ізраїлі, у 2010-му її вагому частину викупив на аукціоні “Сотбіс” фонд “Український авангард”, її показали в Нью-Йорку, в Києві, і нарешті привезли до Одеси.


Виставка в Музеї історії євреїв Одеси також присвячена низці стійких і суперечливих міфологем: “Одеса – інтернаціональне місто”, “Одеса – єврейське місто”, “Одеса – європейське місто” і “Одеса – зірка Сіону”. Так сталося, що імена більшої частини художників “Товариства незалежних”, “одеських парижан”, при народженні були записані в книгах рабинатів, а поховані вони були на єврейських кладовищах (за винятком тих, хто загинув у нацистських таборах). Виставка ілюструє ці міфологеми, представляючи документи, фотографії, каталоги, книжки, листи та деякі твори мистецтва, що мають прямий стосунок до легендарної історії “Товариства незалежних художників”.

Ми вдячні меценатам, без яких повернення “Незалежних” не могло б відбутися. Але таке повернення було б неможливим і без внеску музейників, мистецтвознавців, локальних істориків, колекціонерів – тих людей, які розвінчують міфи, парадоксально розвиваючи і зміцнюючи їх. На виставці, окрім експонатів із власного фонду Музею (зокрема, дарів Лесі Войскун, Євгена Голубовського, Анатолія Дроздовського, Анатолія Димчука, Віталія Оплачка та багатьох інших), буде представлено унікальні матеріали зі збірок Сергія Лущика, Олени Яворської, Євгена Деменка, Семена Пельца, Сергія Канівця, сім’ї Бабенкових та ін. Особлива подяка за надані матеріали Ользі Барковській – автору-упоряднику бібліографічного довідника “Товариство незалежних художників в Одесі”.

Архів статті: http://archive.msio.com.ua/ru/vistavki/502-around-independent 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВИСТАВКУ ТА КОНТАКТИ:

Сокуратори виставки – Михайло Рашковецький, Семен Кантор, Євген Деменок.

Відкриття виставки відбудеться в неділю, 31 серпня 2014 року, о 15:00 за адресою: вул. Ніжинська, 66, Музей “Мигдаль-Шорашим”.