Гідно пройшовши різні етапи свого життя, Михайло Зіновійович останні майже тридцять років був відомий далеко за межами Одеси як Колекціонер. Саме унікальна, подвижницька, іноді важкозрозуміла з прагматичних позицій, діяльність зі збирання, збереження та популяризації творів одеських художників була основним сенсом його життя.
М.З.Кнобель вперше в Одесі за майже сто років створив і продемонстрував практику сучасного колекціонування творів образотворчого мистецтва. Саме він при відборі артефактів до колекції запровадив етап обов’язкового обговорення зі спеціальними експертами. Колекція Кнобеля є першою приватною колекцією, що експонувалася в основних музеях України та Одеси. Праця “Мистецтво Одеси в колекції Михайла Кнобеля (2002 р.)” стала першим виданим в Одесі за багато десятиліть каталогом приватної колекції. Інші книжки, видані М.З.Кнобелем для опису його колекцій, є важливим посібником для багатьох читачів у всьому світі, які цікавляться історією одеської культури.
Саме колекція М.З.Кнобеля стала основною частиною фонду Музею сучасного мистецтва Одеси.
Наше Місто втратило одного з патріархів, які відроджували громадський рух зі збереження культури Одеси. Він назавжди залишиться в нашій пам’яті, а його книжки і збережені ним твори – в пам’яті наступних поколінь одеситів.
С.Є.Верник і Є.Г.Верник, В.С.Виродов, Є.М.Голубовський, Л.І.Заєва, С.Б.Кантор, С.І.Костін, А.К.Федорук.
Громадянська панахида за М.З.Кнобелем розпочнеться 1 лютого об 11:00 в Музеї сучасного мистецтва Одеси.