Виставка Іллі Чичкана “Психодарвінізм. Практичний гуманізм”

Без рубрики / Виставки / Всі новини

Виставка Іллі Чичкана “Психодарвінізм. Практичний гуманізм”

В Музеї сучасного мистецтва Одеси відбудеться виставка художника Іллі Чичкана.

Новий цикл робіт присвячений шедеврам класичного реалістичного живопису. Художник іронізує над ідеологічним впливом видатних творів мистецтва та пропонує по-новому поглянути на культурну спадщину минулих епох. Виставка являє собою імітацію камерної музейної зали, де сконцентровані твори, які «повинен знати кожен». Цей зразковий зал — карикатура, криве дзеркало музею, де Чичкан висміює музейний пафос та відкидає традицію поклоніння імперському канону та уявної складності мистецтва.

Сам художник каже про свій довгостроковий проєкт: 

«Людина розумна прямоходяча заходить до музею з острахом й цікавістю, ніби її предок-примат. Обох лякає невідомість, адже мистецтво подібне до джунглів: загубитися легко, а віднайти сенс дещо складніше».

“Психодарвінізм” — термін, що об’єднує вульгаризоване розуміння праць Дарвіна, Маркса і Фройда: в процесі еволюції людини з мавпи зробила не праця, а секс та агресія.

 

«Пандемія продемонструвала непереборну рівність біологічного виду homo sapiens: хвороба бідняка в Китаї відгукнулася в маєтку принца Уельського. Проблема економічної та правової нерівності наразі можна визначити як біологічну загрозу. Одну з тих, що перетворює наш світ з глобалізованого в глобальний, де все пов’язані з усіма, хочемо ми цього чи ні», — пише арткритик Костянтин Дорошенко.

Нідерландський вчений Франс де Валь опублікував дослідження «Політика у шимпанзе», яке вже сорок років перевидають, вивчають в західних соціологічних інститутах. Воно доводить, що ієрархічність, маніпуляції сексуальністю, боротьба за владу з інтригами й коаліціями існують у приматів поза культурою та цивілізацією. Чичкан нагадує нам про ці первинні особливості.

«У світовій культурі мавпа майже завжди є шаржем на людину. Критика «природи» пробивається крізь “культуру”, звідси й “психодарвінізм” в назві проєкту. Але у Чичкана неможливо не помітити, що художник ідентифікує себе з усіма героями. За великим рахунком всі його роботи — автопортрети», — говорить Марат Гельман.

Велич моральних авторитетів, непохитна цінність культурних кодів переосмислюється з точки зору реального, практичного гуманізму, в основі якого не ідеї й зразки антропоцентризму, а право кожного виду бути собою.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВИСТАВКУ ТА КОНТАКТИ:

Куратори проєкту: Марат Гельман, Андрій Сігунцов.

Виставка триватиме з 16 липня до 29 серпня 2021 року.