10 квітня МСМО виповнюється 12 років. За ці роки МСМО став інституцією-провідником: два роки резиденцій художників від British Council, спільні проєкти з Goethe Institut, “Альянс Франсез”, Інститутом Адама Міцкевича, проведено п’ять бієнале сучасного мистецтва – ці та інші значущі проєкти у сфері актуального мистецтва в Одесі реалізовано саме на базі МСМО. За минулий рік було відкрито інклюзивний виставковий зал і майданчик для молодих художників і кураторів Muzeon Experimental Centre.
Попри карантин, МСМО привітали колеги та друзі з усієї України та інших країн – відеозвернення до музею записали Оксана Баршинова, Марат Гельман, Ігор Гусєв, Євген Деменок, Костянтин Дорошенко, Олександр Ройтбурд, Тетяна Тумасян, Олексій Шмурак, Олег Шпудейко.
Засновник Музею сучасного мистецтва Одеси, голова правління банку “Восток” Вадим Мороховський розповідає про те, з чого 12 років тому починався МСМО, навіщо потрібна культура, чому її важливо підтримувати саме зараз і закликає бізнес не стояти осторонь.
Ідея створити Музей сучасного мистецтва Одеси кружляла в повітрі. З огляду на те, як багато робіт одеських художників осіли в приватних колекціях і їх не могла побачити широка аудиторія, через що про деяких авторів починали забувати, назріла необхідність зібрати їх докупи й для початку об’єднати кілька колекцій. Першою і основною стала колекція Михайла Кнобеля.
На той час в Україні приватних музеїв не було. Були галереї, приватні зібрання, а в мене з’явилася ідея створити музей, який займатиметься не просто колекціонуванням і збереженням творів сучасного мистецтва а й архівами одеських художників. Коли ми починали, у нас не було ні досвіду, ні приміщення, ні команди, була тільки амбіція заснувати музей, який збере роботи художників одного міста – Одеси, тому що вона цього гідна. Логічним чином ми вибрали період з нонконформістів 60-х і до сьогоднішнього дня.
Тоді ми мріяли про свою будівлю, професійну команду і тепер, через 12 років, у нас все це є. І, хоча мало хто вірив, що з однієї колекції з’явиться великий музей, я вважаю, що нам вдалося. Ми пережили кризу 2014 року і стали тільки сильнішими, розумнішими, далекогляднішими і я вірю, що криза, яка відбувається зараз, теж сприяє розвитку музею. Головне пам’ятати, що здорове суспільство – не тільки те, в якому хороша медицина, а й обов’язково культура, тому що неосвічені люди, які не мають культурного фундаменту, призводять до гігантських втрат для цього суспільства.
Очевидно, що зараз потрібно допомагати медицині, яка була занедбана багато років, але не можна при цьому забувати, що існують музеї, театри, освіта. Тому сьогодні, коли починають економити на культурі та освіті, ми повинні пам’ятати – це сторицею воздасться. У день народження МСМО я прошу не забувати про наших колег – культурні інституції, яким дуже важко під час кризи. Важливо, щоб бізнесмени, міська та обласна влада не забували про це.
Я виріс у сім’ї лікарів і вчителів, які були не багаті, але завжди допомагали іншим і мене так виховали. Тому я дуже добре розумію, в яку складну ситуацію зараз потрапили медицина та освіта, і моя місія не тільки в тому, щоб допомагати самому, а й пояснювати іншим, чому це важливо. А музею бажаю процвітання, і щоб наступний день народження ми могли відзначити масовим заходом із нашими художниками та гостями.