Теофіл Фраєрман та Олег Соколов. Засновник та Послідовник

Без рубрики

Теофіл Фраєрман та Олег Соколов. Засновник та Послідовник

8 червня Одеському Музею Західного і Східного Мистецтва виконується 100 років.

Ця дата суттєва для багатьох.

МСМО сумісно з ОМЗСМ підготували до ювілею виставковий проєкт про людей, без котрих розповідь про історію музею-ювіляра неможлива: «Теофіл Фраєрман та Олег Соколов. Засновник та Послідовник».

Теофіл Фраєрман — людина, котра своїми знаннями та діями, з’єднала модерністський Париж перших десятиліть XX століття з Одесою 60-х, котра тільки пробуджувалась від тоталітаризму. В 1920-х роках Т. Фраєрман сформував колекції декількох одеських музеїв, ОМЗСМ у тому ж числі. Професор кількох навчальних закладів, виховав багатьох учасників Одеського Відродження. Успішний учасник Паризьких Салонів — він був одним з ідеологів першої хвилі Одеського модернізму.

При цьому Фраєрман довгий час був майже забутим. Точніше забутий штучно. Аж зовсім він не вкладався в канони агресивного соціалізму. Все що він робив та зробив при комуністах, створювалось не завдяки, а всупереч. І тільки останні 10-15 років відбувається повернення в мистецтво Одеси легендарного Theo Fra.

Другий учасник нашої виставки Олег Соколов: учень Фраєрмана, представник художнього андеграунду 60-80-х, про котрого останнім часом чути не мало.

Перший радянський абстракціоніст в Одесі, єдиний одеський художник-дисидент, попередник Одеського концептуалізму. Інтелектуал та чуйний поет.

Основну частину свого життя провів на зовнішньо не помітній посаді завідувача виставкового відділу ОМЗСМ. Але ж недарма його колеги музейники, ще при житті, називали О. Соколова «Великий». Насправді його потрібно було називати «Зберігач» – той, що береже ідеї та принципи свого Вчителя – Теофіла Фраєрмана. Він зберігав моральні та творчі погляди великої, на певний час забутої, європейської культури. Робив це не демонстративно, але дуже послідовно. Й заслужене ним, приходить до нього тільки останні два десятиліття.

Наш виставковий проєкт про таких людей.

І це – подарунок команди проєкту столітньому Одеському Музею Західного і Східного Мистецтва.

В експозиції представлені твори із колекцій МСМО, ОМЗСМ, Вадима Мороховського, сім’ї Осадчих, галереї Артсвіт, Фонду «Український авангард» та ін.

🔸 Вернісаж виставки «Теофіл Фраєрман та Олег Соколов. Засновник та Послідовник» відбудеться 6 червня 2024 року j о 15:00 в залах Одеського Музею Західного і Східного Мистецтва.

Проєкт присвячено людині, котра зберігала пам’ять про цих видатних одеситів декілька десятиліть, та, коли прийшов час, передала її нам (колективу МСМО) – Євгенію Михайловичу Голубовському.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВИСТАВКУ ТА КОНТАКТИ:

Відкриття виставки: 6 червня о 15:00

Виставка триватиме до 3 вересня 2024 року

Адреса: вул. Пушкінська, 9, Одеський Музей Західного та Східного Мистецтва

Вхід: безкоштовний в день відкриття / далі – 100 грн

Дослідницька група проєкту: Ірина Глєбова, Володимир Кудлач, Кларісс Богдасар.

Кураторська група проєкту: Едуард Поронік, Любов Заєва, Анна Мороховська.

Координатор проєкту: Семен Кантор