Музей сучасного мистецтва Одеси з 29 січня по 28 лютого 2015 року представляє виставку Матвія Вайсберга “Стіна Гідності”.
Ця виставка об’єднує дві серії робіт, дві “Стіни”, одна з яких була створена 2012 року і складається з 32 полотен, що входять до циклу “Сцени з Танаха” (2007). Автор узяв за канву ілюстрації до Старого Заповіту творів Ганса Гольбейна (молодшого) і вклав у них свої враження від поїздок до Єрусалима. У результаті вийшов епохальний твір, що складається з самостійних живописних робіт.
Другу “Стіну” Матвій Вайсберг створив 2014 року після найдраматичніших подій на Майдані, які сфокусували увагу всього світового співтовариства на Україні та стали переломним етапом в історії нашої країни – “Революція гідності”. Серія складається з 28 полотен. Художник каже: “Я почав писати в період перемир’я. Відчув, що всередині накопичилося багато гніву, печалі, надії, болю… Гострота відчуттів вимагала виходу. Тоді я взяв три заготовки для попередньої своєї “Стіни” і чітко зрозумів, у якій формі хочу працювати. Природним шляхом мій старозавітний цикл картин перейшов у сучасний, революційний”.
Така щільність подій, таке горіння людських почуттів у такій високій концентрації й у такій кількості зазвичай недоступні спостереженням. Через рутину не розумієш масштабу того, що відбувається у всякий час людського життя. Але це знали античні грецькі трагіки, це знали ті, хто записував реальні й вигадані історії до Танаху, одного з “записників” людства. Усі часи – старозавітні, і тільки відсутність належної дистанції, самовпевненість і метушня заважають багатьом це помічати.
У Танаху, як і у великих творах мистецтва, представлено людські пристрасті й трагедії, кохання й ненависть, страждання й скорбота, відчай і надія, сила духу, зрада й обман, гнів і розчулення, заздрість і ревнощі, благоговіння й убогість духу, вади й чесноти. Сучасні технології змінюють багато чого, але мало змінюють самих людей. Там про нас, про випробування життям, про випробування одне одним. Про пошук Гідності.
“Стіна” Матвія Вайсберга – це пам’ятник повсталій людській гідності. Це послання художника світу, документ часу, шматочок історичної стіни. “Нам дано працювати, але нам не дано завершувати праці наші” (Ліон Фейхтвангер. 1933). Ми не знаємо, що саме ми будуємо. Оцінять чи не оцінять нащадки – час задасть дистанцію і дасть оцінку.
Архів статті: http://archive.msio.com.ua/ru/home/34-afisha/516-stena-dost
Відкриття виставки “Стіна Гідності” відбудеться в Музеї сучасного мистецтва Одеси 29 січня о 16:00 за адресою: Одеса, вул. Бєлінського, 5