Зона турбулентності

Без рубрики / Виставки / Всі новини

Зона турбулентності

Через півстоліття після «Футурошоку» Елвіна Тоффлера видатні менеджери з продажу виявили, що ми опинилися у турбулентному потоці V.U.C.A. — нестабільності, невизначеності, складності та двозначності.

Неважко помітити, що ситуації турбулентності є періодичні фази в стані людської культури. І виникають вони внаслідок самої культурної діяльності. Так, ейдос визначеності та досконалості в епоху Відродження змінюється турбулентними вихорами Бароко. Але якщо раніше “турбулентність” у культурі визначалася як “кризові” або “перехідні” періоди, зі своїми просторово-часовими кордонами, то тепер стан турбулентності претендує на безмежність. Стародавнє прокляття “Щоб ти жив у епоху змін!” втрачає свій зміст, бо інші епохи, епохи стабільності, сучасної культурою не передбачаються, а «вихід» із зони турбулентності мислиться лише формі катастрофи, завершує людське існування загалом. Єдність і протистояння приватного та загального вступають у найнебезпечнішу фазу ризику. Терміново потрібні радикальні засоби проектного моделювання в умовах перманентних змін, що прискорюються в геометричній прогресії.

Одним із таких засобів було мистецтво, для якого робота з загальними взаємозв’язками, в тому числі динамічними, у всі часи була повсякденним завданням. У зоні турбулентності значення цієї функції прагне нескінченності.

Ми знову і знову закликаємо вдивлятися у суть соціальних проблем за допомогою специфічної та універсальної оптики мистецтва.

Ми існуємо на межі, де герметичність аудиторії сучасного мистецтва, породження постіндустріального суспільства стає нестерпною.

Одеська бієнале сучасного мистецтва вкотре ставить перед художниками проблему глобального характеру, що, на думку багатьох авторитетних фахівців, одна із ознак провінційності чи маргінальності. Однак у епохи фундаментальних криз, і більше – кризи фундаментальності – правильні нариси майбутнього нерідко виникали полях канонічних текстів, на кордонах, що плавляться вогні інновацій.

Архів статті: http://archive.msio.com.ua/ru/home/34-afisha/544-turbulence-zone