В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття

Без рубрики / Виставки / Всі новини

В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття

З 9 листопада по 16 грудня 2018 р. у Одесі триватиме виставка «(не)означені», яка поєднує рефлексії художника Нікіти Кадана та дослідників щодо тем, пов’язаних зі злочинами нацизму та сталінізму, етнічними чистками та іншими актами насильства в 30-40- роках ХХ століття. Виставку організовують Музей сучасного мистецтва Одеси та Центр міської історії (Львів).

Спадками ХХ століття серед іншого є незліченні та неозначені могили і мільйони вбитих. Їхні імена часто невідомі. А якщо відомі, то насамперед у родинних переказах.  Безіменні у числах, вони стають символами та об’єктами пам’ятей, політик та досліджень. Водночас теми пов’язані з масовим насильством, все ще є мало осмисленими, особливо локально. Їх й надалі використовують та підпорядковують вузьким ідеологічним рамкам та політичним цілям. Виставка «(не)означені» покликана дати імпульс ширшим рефлексіям та осмисленню травматичних і все ще не проговорених тем про наше минуле.

Основою виставки є роботи Нікіти Кадана, які складаються з трьох серій: «Національний ландшафт», «Гілка,» «Погром,» та роботи «Селянин». Через мистецьке опрацювання фотографій жертв найстрашніших масових злочинів та насилля ХХ століття, в тому львівського погрому та етнічних чисток на Волині, Нікіта звертається до теми насилля і ставить питання про небезпеки заідеологізування і маніпулювання, витіснення «незручної історії« та наслідків «конкуренцій пам’ятей».

Особливістю виставки є залучення дослідників, насамперед істориків, але теж представників таких дисциплін як філософія, антропологія, література, візуальні студії. Це автори та авторки з України, США, Польщі, Великобританії, Німеччини, які працюють з джерельними матеріалами та беруть участь у сучасних дискусіях на ці теми.

Спеціальна виставкова програма включатиме лекції, дискусії, авторські тури та покази фільмів. Партнер програми – Hubs of History.

Проект «(не)означені» розпочався у 2017 році виставкою та публічною програмою у Центрі міської історії у Львові. У 2016 році вибрані роботи експонувалися на виставці «Кістки перемішалися»  у Галереї Арсенал (Білосток, Польща).

Нікіта Кадан – художник; народився у Києві у 1982 році. У 2007 закінчив Національну Академію Образотворчого Мистецтва і Архітектури, де навчався на відділенні живопису у майстерні монументального мистецтва під керівництвом професора М. А. Стороженко. Автор скульптур та інсталяцій, живописних та графічних робіт. Член групи художників Р.Е.П. та кураторського й активістського об’єднання Худрада.

Автори текстів: Мартін Поллак, Андрій Усач, Кейт Браун, Ґжеґож Мотика, Іван-Павло Химка, Ян Томаш Ґросс, Омер Бартов, Крістоф Мік, Джесика Зичович, Олена Петренко, Джейсон Франсіско, Ганс Ульріх Гумбрехт та Юрій Лейдерман.

Куратори: Софія Дяк, Олександра Трянова, Оксана Довгополова.

Центр міської історії поєднує академічні дослідження в сфері міських студій і формати публічної й цифрової історії для ширшої аудиторії. Міждисциплінарна команда Центру втілює дослідницькі проекти, цифровий архів, виставки, освітні програми.

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВИСТАВКУ ТА КОНТАКТИ:

Детальна інформація про проект: http://www.lvivcenter.org/uk/exhibitions/historical/178-17-09-07-unidentified 

Місце: Музей сучасного мистецтва Одеси, м. Одеса, вул. Леонтовича (Белінського) 5.


Час роботи: середа-субота 12.00-19.00, неділя 12.00-18.00, вихідні: понеділок, вівторок.